Kim jest doradca finansowy?

Doradca finansowy to niezależny ekspert w swojej dziedzinie, który świadczy usługi osobom prywatnym lub indywidualnym. Jest to osoba, która monitoruje rynek i zna oferty bankowe, posiada szeroki wachlarz znajomości, a także odpowiednie narzędzia, dzięki którym szybko uzyskuje potrzebne informacje. Dobry doradca gromadzi informacje o naszym stanie finansowym, dzięki czemu jest w stanie wyszukać dla nas najlepszych ofert na rynku. Pomaga również skompletować dokumenty, często jest upoważniony przez nas i wykonuje większość zleceń w naszym imieniu.  Dobry doradca to przede wszystkim osoba rzetelna, uczciwa, kompetentna i lubiąca kontakt z ludźmi.


Po co nam doradca finansowy?

Współpraca z doradcą finansowym niesie ze sobą wiele korzyści. Oto jej najważniejsze zalety:

 

 • Dzięki ogromnej wiedzy i doświadczeniu odpowie na nasze pytania i wyjaśni wszystko to, co dla nas nie będzie jasne,
 • Nie stracimy czasu na szukanie odpowiedniej oferty, dostosuje się do naszej dyspozycyjności, pokaże oferty i wybierze taką, która będzie dla nas najkorzystniejsza,
 • Dokona symulacji kredytu aby zorientować się mamy na niego szansę i gdzie najlepiej  uzyskać dany kredyt,
 • Uzyskamy wsparcie na każdym z etapów naszej decyzji, podpowie gdzie pozyskać dokumenty, jak je przedstawić i czy decydować się na dodatkowe produkty finansowe,
 • Podstawowe źródło informacji o finansach,
 • Informuje i jest łącznikiem z innymi osobami, które mogą być dla ważne i mieć znaczący wpływ na decyzję,
 • Podaje nam pomysły i inspiruje do nowych rozwiązań czy przedsięwzięć,
 • Podpowie, że zmieniając nieznacznie nasze oczekiwania możemy uzyskać lepsze warunki kredytu,
 • Powie, jak zarządzać kapitałem oraz w jaki sposób go przechować,
 • Zarządzi długami i doradzi jak szybciej je spłacić,
 • Zaplanuje zakup nieruchomości.


Jak szukać najlepszego doradcy?

Poszukiwania doradcy finansowego można rozpocząć od wypytania znajomych, którzy mieli kontakt z taką osobą, jeśli chcemy sami znaleźć odpowiedniego doradcę to dobrze jest szukać wśród profesjonalistów i specjalistów, którzy zajmują się określonym działem. W przypadku samodzielnego poszukiwania warto jest dokładnie zapoznać się z ofertą doradcy, jego doświadczeniem, a także opiniami jego klientów. 


Ważną kwestią jest także to aby wybierać doradców niezależnych czyli takich, którzy nie pracują w firmach powiązanych z konkretnym bankiem, gdyż tacy doradcy będą przekonywać do swoich rozwiązań, nie będą patrzeć szerzej i niekoniecznie znajdą ofertę, która będzie idealnie dopasowana do naszych potrzeb. Dlatego też ważne jest aby doradca finansowy posiadał udokumentowaną współpracę z wieloma różnymi instytucjami, co wpłynie także na jego szeroką wiedzę i wybór najlepszego rozwiązania. Pamiętaj, że doradca nie powinien od razu obiecywać, że otrzymasz kredyt, jest to zachowanie nieprofesjonalne i powinno go skreślić już na wstępie. 


Z usług doradcy finansowego korzysta coraz większa liczba osób, ponieważ zależy im na kompetentnej i konkretnej opiece nad finansami, a także na obiektywnym doradztwie. Doradcy pracują często dla całych rodzin, firm czy instytucji, pomagając w opracowaniu planów finansowych. Na bieżąco śledzą także inne branże, np. leasing, kredyty hipoteczne, nieruchomości czy ubezpieczenia. Ich pomoc jest więc wielokierunkowa i szeroka.

 

Katarzyna Bałdyka