Oczyszczacz powietrza do biura

 

Zanieczyszczone powietrze w miejscu pracy może być przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych, co wpływa także na koncentrację oraz efektywność pracy. Nieprawidłowa wentylacja może prowadzić do chorób układu oddechowego, a także alergii.

Niska jakość powietrza w pomieszczeniach biurowych wpływa na rozwój syndromu „chorego budynku”. Taka nazwa dotyczy budynków, w których panują niekorzystne warunki, przez które wiele osób odczuwa dyskomfort psychiczny oraz fizyczny. W takim miejscu pracownik moze odczuwać problemy z koncentracją, migreny, zawroty głowy, a nawet zmiany skórne. Niska jakość powietrza wpływa negatywnie na pracę umysłu, opóźnia reakcje w sytuacjach kryzysowych, spowalnia procesy decyzyjne i obniża zdolność do wykorzystywania informacji.

W związku z tym, obowiązkiem pracodawcy jest podjęcie takich działań, które poprawią jakość powietrza, a co za tym idzie – warunki pracy. Dobrym rozwiązaniem jest użycie oczyszczaczy powietrza, które filtrują powietrze i usuwają z niego zanieczyszczenia szkodliwe dla naszego zdrowia. Eliminują one z powietrza alergeny, roztocza, nieprzyjemne zapachy, bakterie czy smog.

 

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

  • Oczyszczacze z opcją nawilżania – to najlepszy wybór na polepszenie samopoczucia oraz lepszą koncentrację, podwyższa wilgotność powietrza, co powoduje także zmniejszenie bakterii i drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu
  • Oczyszczacze dla alergików – mogą być wykorzystane w jednostce pracy, gdzie występuje ciągły kontakt z  różnymi substancjami lub osoby przebywające z tym pomieszczeniu są zagrożone możliwością wystąpienia alergii. Oczyszczacz ten może ograniczyć liczbę alergenów znajdujących się w miejscu pracy
  • Jonizatory powietrza – sam proces jonizacji nie wystarczy do oczyszczania powietrza, ponieważ ten rodzaj oczyszczacza nie generuje dużego ruchu powietrza, ten rodzaj urządzeń raczej nie sprawdzi się w biurze

 

Odpowiedni oczyszczacz powietrza do biura

Oczyszczacz będzie spełniał swoją rolę tylko wtedy gdy prawidłowo go umieścimy. Należy wziąć pod uwagę obieg powietrza, rozkład okien w biurze i wyposażenie, które determinuje wydajność urządzenia. Wybierając oczyszczacz do biura należy sprawdzić kubaturę i powierzchnię lokalu, np. jeżeli jest większa niż 30m2 to może okazać się, że będzie nam potrzebne więcej niż jedno takie urządzenie. Zalecenia producentów najczęściej nie dotyczącą pomieszczeń gdzie znajdują się parawany, ścianki czy oddzielne stanowiska, a taki układ posiada coraz więcej lokali biurowych. Najczęściej powierzchnia określona dla konkretnego typu oczyszczacza jest maksymalnym obszarem, który może być oczyszczony w najbardziej wydajny sposób.

 

Kolejnym aspektem jest miejsce gdzie oczyszczacz powietrza będzie ustawiony. Urądzenia te najlepiej spełniają swoją funkcję z lokalach zwartych, gdzie panuje odpowiednia cyrkulacja powietrza. Takim miejsce z pewnością jest sala konferencyjna. Ogromne elementy wyposażenia w biurze mogą także zaburzyć prawidłową cyrkulację powietrza i efektywną pracę oczyszczacza. Warto przemyśleć jaki układ oczyszczaczy będzie dla nas najlepszy i nie będzie zaburzać pracy ani układu pomieszczeń.

              

 Przy zakupie oczyszczacza najlpeiej zwrócić uwagę na:

  • odpowiednie filtrowanie i obieg powietrza
  • głośność pracy
  • łatwość eksploatacji oraz jej koszty
  • opcjonalnie możliwość nawilżenia powietrza

 

Należy pamiętać także o tym, że aby oczyszczacz był wydajny musi być dobrany do wielkości pomieszczeń, w których chce się go stosować. Wydajność tą określa się specjalnym wskaźnikiem emisji czystego powietrza (CADR – Clean Air Delivery Ratings), który mierzy się w metrach sześciennych na godzinę. Dzięki temu wiemy ile czystego powietrza trafia w ciągu godziny do pomieszczenia, im jego wartość jest wyższa, tym oczyszczanie jest skuteczniejsze. Uznaje się, ze opcjonalnie najlepiej kiedy w ciągu godziny powietrze zostaje przefiltrowane cztery razy.